Preasfințitul Calinic Botoșăneanul a slujit la Parohia Cozmești

Arhiepiscopia Iașilor Aprilie 24, 2018

Din clericii slujitori a mai făcut parte părintele protopop Marius Profir. Ierarhul a fost întâmpinat de preotul paroh Cazacu George dimpreună cu preoţii slujitori, autorităţile locale, dar şi de numeroşi credincioşi ai parohiei, printre care s-au aflat mulţi copii îmbrăcaţi în costume populare. Răspunsurile liturgice au fost date de un grup de teologi ai parohiei.

La finalul Sfintei Liturghii, Preasfințitul Părinte Calinic a adresat un cuvânt de felicitare credincioşilor şi în special femeilor creştine cu ocazia zilei lor, Duminica Mironosițelor. În acest context, Preasfinţia Sa a subliniat curajul şi marele har de care s-au învrednicit aceste femei, fiind primele care au binevestit apostolilor şi lumii întregi Sfânta Înviere. Astăzi mamele creştine sunt cele care preiau această misiune sfântă prin creşterea, educarea, aducerea la biserică şi călăuzirea copiilor la tot lucrul bun şi binecuvîntat de Dumnezeu. Părintele paroh  a mulțumit în numele enoriașilor ierarhului pentru prezența și grija parintească, dăruind Preasfințitului Părinte în semn de respect, recunoștință, prețuire și dragoste, o cruce de binecuvântare. (pr. Cazacu George)